Czy naturalne kosmetyki są lepsze?

Pielęgnacja w naturalnym wydaniu ma coraz większe rzesze fanów, dlatego kosmetyki naturalne cieszą się większym popytem. Konsumenci czytają etykiety i chcą używać preparatów ekologicznych, organicznych i bio. Czy jednak takie produkty lepiej chronią, odżywiają i regenerują skórę? Sprawdź, czy rzeczywiście przynoszą korzyści i czy warto je stosować.


Co to są kosmetyki naturalne?

To emulsje certyfikowane, które potwierdzają, że ich skład w ponad 95% opiera się na substancjach pochodzenia naturalnego. Surowce roślinne pochodzą z upraw ekologicznych, a metody ich uzyskania w żaden sposób nie wpływają na zmianę składu. Nie ma w nich prawie w ogóle substancji syntetycznych, a jeśli są, to w niewielkich ilościach, a ich obecność jest w pełni uzasadniona. Kosmetyki naturalne nie mają konserwantów, dlatego ich termin przydatności jest krótki. To, czego nie powinno być w ich składzie to:

  • olejków syntetycznych,
  • kwasów borowych i salicylowych,
  • parabenów,
  • barwniki,
  • substancje zapachowe,
  • aldehydu octowego,
  • SLS, czyli sól sodowa kwasu dodecylosiarkowego,
  • konserwantów,
  • rozpuszczalników.

Czy kosmetyk naturalny jest lepszy od tradycyjnego?

Zdecydowanie tak. To w końcu produkty roślinne lub odzwierzęce (na przykład śluz ślimaka), których budowa jest bardzo zbliżona do znajdujących się w skórze człowieka lipidów. Kosmetyki naturalne mają efektywniejsze działanie niż konwencjonalne, a ich składy są bardziej aktywne, niż te w produktach syntetycznych. Najnowsze metody wytwarzania pozwalają na tworzenie esencjonalnych koncentratów w jednym produkcie. Dzięki temu w laboratoriach tworzy się kremy zawierające różne wyciągi z kilku roślin, mające większe spectrum działania. W ten sposób powstają profesjonalne kompleksy, które są mocno ukierunkowane na konkretne potrzeby skóry. W ofercie można znaleźć emulsje przeciwstarzeniowe, odżywcze, nawilżające, łagodzące lub oczyszczające.

Zalety stosowania naturalnych kosmetyków

To emulsje bezpieczne, które mają proste składy, wolne od chemii i toksyn. Nie podrażniają skóry, są bezpieczne i przyjazne. Tradycyjne preparaty mogą przesuszać, podrażniać i uczulać skórę. Naturalne w żaden sposób nie wpływają na ochronną barierę skóry. To czytelne formuły i proste składy. Na etykiecie nie powinno być więcej niż kilka składników. To preparaty, które są uzyskane w ekologiczny sposób, bez użycia chemii. Zwraca się również uwagę na sposoby ich wytwarzania, które są działaniami coraz częściej uwzględniającymi szacunek do roślin i zwierząt. Kosmetyki naturalne to produkty uniwersalne. Ze względu na przyjazny skład mogą być używane przez wszystkich członków rodziny. To, co je wyróżnia, to zdecydowanie większa skuteczność działania.