Przesuszona skóra — jak sobie z nią radzić?

Przesuszona skóra to zmartwienie wielu osób, szczególnie jesienią i zimą. Twoja skóra jest ściągnięta, piecze, a nawet swędzi? Zobacz jak temu zapobiec.

Każdy, kto, choć raz poczuł na twarzy to nieprzyjemne uczucie, ten wie, jaki to dyskomfort. Szczególnie problem ten jest niewygodny dla kobiet, ponieważ makijaż może dodatkowo podrażnić cerę i potęgować objawy.

Co jest przyczyną?

Przesuszona skóra to najczęściej problem uszkodzonego płaszcza lipidowego naskórka, z którego szybciej ucieka wilgoć. Następuje to zazwyczaj przez silne działania zimnego lub gorącego powietrza na skórę, a także przez nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Uszkodzoną barierę lipidową na szczęście można odbudować, ale wymaga to czasu i świadomej pielęgnacji. Często przesuszona skóra występuje też na skutek przyjmowania silnych leków lub niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Czasem zdarza się, że nasza skóra jest sucha od urodzenia lub staje się taka wraz z wiekiem. Cienka i matowa, a często też ściągnięta. Osoby o takim typie powinny tym bardziej zwrócić uwagę na świadomą pielęgnację i znaleźć sposób na to jak dbać o swoją skórę, ponieważ z wiekiem stan ten będzie się pogłębiał. Należy pamiętać też, że to typ cery i nie zawsze oznacza, że jest przesuszona i odwodniona, a po prostu problemy te pojawiają się okresowo i jest na nie bardziej podatna.

Jednak przypadłość ta może dotknąć każdego bez względu na wiek oraz rodzaj skóry, czasami wpływają na to czynniki niezależne, a czasem sami doprowadzamy do takiego stanu rzeczy. Bez względu na okoliczności niedogodności można załagodzić i w przyszłości im zapobiec.

Przesuszona skóra — pomoc doraźna

Niestety, stało się, skóra jest ściągnięta, zaczerwieniona i piekąca, jak sobie poradzić?

  • zastosuj mocno nawilżającą pielęgnację, wprowadź intensywne maseczki i serum,

  • unikaj mocno inwazyjnych kosmetyków, takich jak kwasy, produkty z alkoholem i peelingi głęboko oczyszczające,

  • daj nawilżenie swojej skórze, gdy tylko poczujesz, że tego potrzebuje. Jeżeli masz na sobie makijaż, możesz spryskać twarz wodą termalną i delikatnie odcisnąć jej nadmiar chusteczką,

  • nie zapomnij o tym, że wnętrze jest tak samo ważne, a nawet ważniejsze, niż pielęgnacja zewnętrzna. Zwróć większą uwagę, niż zwykle na nawodnienie swojego organizmu.

Jak nie doprowadzić do przesuszonej skóry?

Staraj się nie narażać skóry na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. W zimnych miesiącach osłaniaj skórę od wiatru i mrozu, a w ciepłych używaj mocnych kremów ochronnych i nie wystawiaj nadmiernie skóry na działanie słońca.

Unikaj suchego i zanieczyszczonego powietrza. Gdy wiesz, że nie ominiesz przebywania w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu, lub np. czeka cię podróż samolotem, bądź zmiana klimatu, przygotuj się na to. Daj swojej skórze odpowiednie nawilżenie przed oraz w trakcie. Twoja skóra podziękuje Ci też, jeżeli w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz, postawisz oczyszczacz i nawilżacz powietrza.

Jeżeli połączysz wszystkie te rady oraz dobierzesz dla siebie odpowiednią pielęgnację, przesuszona skóra powinna przestać być Twoim utrapieniem.